Mida kurja teeb mõtlemine?

Mõtlemine tehnilises plaanis — milliseid koostisosi on vaja õhtusöögiks, kuidas parandada katki läinud autot jne — on hädavajalik. Kuid inimese teadvuses domineerib harilikult midagi muud.

Meie mõtlemine on pea täielikult ideoloogiline, psühholoogiline, see tähendab: mina-keskne. Me võrdleme, arvustame, unistame ja kardame. Me püüdleme, sest meil on ideaalid: milline mu elu ühel päeval võiks olla.

Ja selline mõtlemine viskab meid otse praepannile.

“Pole olemas mitte ühtegi valgustatud mõtet. See äratundmine on süsteemi jaoks tohutu šokk.

Mõtlemine hajutab energia. Kuni mõtted pole lakanud, ei ole meil võimalik näha sügavalt. Meil puudub sel juhul ligipääs vabadusele, rahule ja armastusele.

Mõtleva inimese saatuseks on üksildus, kurbus ja alatine rahulolematus.”

Mitte keegi ei saa Sulle näidata, et see nii on. Keegi ei saa tõsta Sind mõtlemisest kõrvupidi välja, reaalsusesse. Pole olemas ühtegi kavalat meetodit ega tehnikat.

Võib vaid püstitada tööhüpoteesi. Ja enne, kui Sa oled — teadlasena, uurijana, tõsise huvilisena — ise tõe välja selgitanud, püsib see üksnes võimalikkusena. Hüpotees võib olla õige või osutuda täielikuks sonimiseks.

Ma pakun välja järgmise hüpoteesi:

“AINUS võimalus kutsuda oma teadvuses esile radikaalne muutus ja lõpetada sellega alatiseks kogu inimlik kannatus on veenduda mõtlemise kurjuses.”

Lase sel settida. Ära hakka kohe hammastega kinni. Millised vastuväited jäävad pinnale? Mida on Sul selle hüpoteesi juures kõige raskem või lausa võimatu uskuda? Millised Sinu igapäevastest mõtetest ja tunnetest on seotud minaga — ja millised neist tunduvad möödapääsmatud, head, kasulikud? Miks Sa ei saa olla mõtlemata?

Kui jõuad oma uuringutega ummikusse, siis jäta kommentaar või võta muul moel ühendust.

“Teadlikkuse, sügava vaatluse protsess ongi meditatsioon. See on valmisolek ja suutlikkus kutsuda esile mõte. Enamiku inimeste jaoks tulevad mõtted ilma kutsumata — üks teise järel, katkematus rodus; meie meel on sadat sorti uidude ori. Kui Sa seda mõistad, siis näed, et saab ka teisiti. Kutsu mõte esile, ja vaatle hoolikalt igat esile kerkinud mõtet.”

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑